Intel UHD 620 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Karta graficzna Intel UHD 620 to jednostka zintegrowana z wybranymi procesorami Intel Core ósmej generacji. Czy to grafika wyłącznie do podstawowych zastosowań? Jakie są jej parametry i wydajność?
Polecane laptopy
Intel UHD 620 – specyfikacja techniczna
Intel UHD 620 – zastosowanie
Jednostka graficzna Intel UHD 620 to karta zintegrowana z wybranymi procesorami niskonapięciowymi Intel Core i3, i5 oraz i7 ósmej generacji. Data premiery tego układu graficznego to 1 września 2017 roku. Choć minęło już trochę czasu, to jednostka ta wciąż bywa często spotykana w wielu modelach laptopów i ultrabooków, co wiąże się z kilkoma zaletami:
- Jest to grafika o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, a to powoduje, że nie jest ona dużym obciążeniem dla baterii i nie wpływa w znaczący sposób na nagrzewanie się urządzenia.
- Ponieważ jest to jednostka zintegrowana z procesorami Intel Core ósmej generacji (z wybranymi modelami), razem z nimi zapewnia urządzeniom odpowiednią wydajność sprzętową i graficzną.
- To grafika, która będzie w pełni wystarczająca w codziennym użytkowaniu (do pracy, gier, multimediów), a także sprawdzi się w niektórych grach.
Karta Intel UHD 620 nie ma, niestety, dostępu do podręcznej pamięci eDRAM, co wpływa na jej wydajność. Jednostka korzysta wyłącznie z pamięci współdzielonej 2 x 64 bit DDR3/DDR4. Aktualne sterowniki Intel UHD 620, a także zastosowane technologie, zapewniają tej jednostce kompatybilność z programami, grami i aplikacjami. Jest to grafika, która może znaleźć zastosowanie w:
- Laptopach biurowych – w przypadku większości prac biurowych karta dedykowana i tak nie byłaby w pełni wykorzystywana, a jednostka Intel UHD 620 zapewni odpowiednie parametry do wszelkich biurowych zadań.
- Laptopach domowych – jest to grafika odpowiednia do laptopów multimedialnych, do pracy i nauki oraz do mniej wymagających gier.
- Laptopach ultramobilnych – jeśli laptop ma być użytkowany głównie w terenie, to priorytetem staje się lekkość i smukłość urządzenia oraz podzespoły o niskim zapotrzebowaniu na energię, a karta Intel UHD 620, jak również procesory, z którymi jest dostępna, spełnia te kryteria.
Intel UHD 620 – wydajność
Zanim zaczniemy przeglądać benchmark Intel UHD 620 albo test jakiejkolwiek gry na Intel UHD 620, warto wziąć pod uwagę fakt iż jest to jednostka zintegrowana, a przez to budżetowa i energooszczędna, a jej ostateczna wydajność zależy też od procesora, z którym jest zintegrowana, jak również od tego, jakim standardem pamięci RAM posługuje się laptop (DDR3 czy DDR4). Benchmark Intel UHD 620 prezentuje się następująco:
- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości 2560 x 1440, grafika Intel UHD 620 uzyskała 342 punkty.
- W teście 3D Mark Cloud Gate Standard Graphics dla rozdzielczości 1280 x 720, grafika Intel UHD 620 uzyskała 9132.5 punktów – dla porównania inna jednostka zintegrowana (Intel Iris Plus 655) w tym samym teście osiąga nawet 15520 punktów.
- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości 1920 x 1080, grafika Intel UHD 620 uzyskała 1117 punktów.
- W teście 3D Mark Performance GPU dla rozdzielczości 1280 x 720, grafika Intel UHD 620 uzyskała 1691 punktów.
Oczywiście wydajność karty graficznej dobrze jest zweryfikować także na podstawie testów dotyczących gry. Intel UHD 620 przetestowano w kilku popularnych produkcjach – wyniki prezentuje poniższa tabela.
Jak widać, zintegrowana grafika Intel UHD 620 daje sobie radę głównie w mniej wymagających produkcjach. Szczególnie dobrze sprawdza się w grach typu League of Legends – Intel UHD 620 (przy niższych detalach i rozdzielczości 720p) osiąga średnio 80-90 FPS.
Intel UHD 620 – porównanie z innymi modelami
Jednostka Intel UHD 620 jest rozwiązaniem zdecydowanie godnym uwagi, ale warto je porównać z innymi kartami graficznymi, które będą dobrym dopełnieniem niskonapięciowych procesorów Intel ósmej generacji. Porównaniu warto poddać nie tylko duet Intel UHD 620 vs HD 620, ale też dobrze jest zestawić kartę zintegrowaną Intel UHD 620 vs MX 150 oraz dokonać porównania Intel UHD 620 vs GTX 1050. Porównania te znaleźć można poniżej.
Porównanie kart zintegrowanych Intel UHD 620 vs HD 620 wykazuje zauważalne różnice w ich wydajności, co przekłada się na nieco lepsze wyniki w testach oraz grach. Żadna z tych jednostek nie może jednak równać się wydajności kart dedykowanych – MX 150 lub GTX 1050, ale porównania Intel UHD 620 vs GTX 1050 lub MX 150 mają sens głównie wtedy, gdy kupującemu bardzo zależy na tym, by laptop był wydajny także w grach, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że dedykowana grafika to zawsze większe obciążenie dla baterii, a często także większe gabaryty samego urządzenia – wybór warto więc uzależnić od indywidualnych oczekiwań względem notebooka.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Komputery gamingowe - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)